Dudak Dolgusu


Dudak dolgusu, dudakların daha dolgun görünmesi ve asimetri problemlerinin giderilmesi için yapılan medikal estetik işlemlerdir. Dudaklarımız yüzümüzün en belirgin özelliğidir. Bu nedenle dudak hatlarının belirgin, dudakların kalın ve dolgun olması birçok kişi tarafından estetik bir görünüm olarak görülmektedir. Dudak dolgusu sayesinde daha çekici ve hoş bir görünüm elde edilebilir. Alt ve üst dudak arasındaki boyut farkı ortadan kaldırılabilir. Günümüzde dudak dolgu maddelerinde en çok kullanılan madde hyaluranik asittir. Dudak dolgusu kısa sürede ve hiç acı çekmeden yapılabilir.

 

Dudak Dolgusunu Ne Zaman Tercih Ediyoruz?


 • Kontur ve dudak çizgilerini vurgulamak için
 • Dudakları daha kalın ve dolgun göstermek için
 • Dudakları şekillendirmek için
 • Asimetrik görünümü ortadan kaldırmak için
 • Dudak ve burun arasındaki bölgedeki estetik sorunları gidermek için

Kimler Dudak Dolgusu Yaptırabilir?


Dudak dolgusu cinsiyeti ne olursa olsun herkese yapılabilir. Dudak dolgusu yaptırabilmek için hastalarımızın 18 yaşından büyük olması gerekmektedir. Hamilelikte ve emziren annelerde uygulama riskli olabilir. Bunlara dudak dolgusu uygulanabilir.

 • 18 yaşından büyük
 • İnce dudaklara sahip olduğunu düşünüyor
 • Dudak şeklini vurgulamak istiyorum
 • Dudaklarının kuru ve kırışık görünümünden rahatsız olanlar.

Dudak Dolgularında Hangi Maddeler Kullanılır?


 • Hyaluronik Asit: Günümüzde en çok tercih edilen dolgu türü hylauranik asit dolgu maddeleridir. Hyaluronik asit cildin kendi yapısında bulunur ancak zamanla azalır ve hacim kaybına neden olur. Hylauranik asit yüksek nem tutma kapasitesine sahiptir ve dudaklara enjekte edildiğinde uygulandığı bölgeye hacim kazandırabilir. Dolgun ve pürüzsüz bir dudak görünümü ile sonuçlanır. Hylauranik asit cildin kendi yapısında da bulunduğundan alleji oluşturma riski çok düşüktür ve doğal sonuçlar verebilir.
 • Yağ enjeksiyonu: Kişilerin istek ve ihtiyaçlarına göre yağ enjeksiyonları da kullanılabilir. Yağ enjeksiyonunda hastanın kendi yağ dokusu kullanılır. Dudaklar az yağlı bir bölge olduğu için kişiye bağlı olarak enjekte edilen yağın bir kısmı kalıcılığını kazanarak kaybedilebilir.

Dudak Dolguları Kalıcı mı?


Tüm dolgu uygulamaları gibi dudak dolgusu da kalıcı değildir. Fakat kalıcılığının uzun olduğu söylenebilir. Dudak dolgu maddeleri, dudakların uzun süre dolgun ve çekici görünmesine, ameliyat, ağrı veya rahatsızlık olmaksızın yardımcı olabilir. Dudak dolgusu yaklaşık 1 yıl kalıcıdır. Ancak bu, mimik ve mimiklerin bireysel kullanımına göre farklılık gösterebilir.

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.

Dudak Dolgusu Nasıl Yapılır?


Dudak dolgusu enjeksiyon yoluyla yapılır. Hazırlanan dolgu hedeflenen bölgelere enjekte edilir. Uygulama yaklaşık 10-20 dakika sürer. Hastalar aynı gün içinde günlük rutinlerine devam edebilirler.

Dudak Dolgularından Sonra Ne Olur? Dudak Dolgusunun Yan Etkileri Nelerdir?


Dudak dolgusu sonrası dudak bölgesi şiş ve kırmızı olabilir. Bunlar enjeksiyonun beklenen yan etkileridir. Doğru şekilde ve doğru miktarda yapıldığında dudak dolgusunun ciddi bir yan etkisi yoktur. Dudak dolgularında kullanılan hyaluronik asit, cildin kendi yapısında zaten var olan bir maddedir. Bu nedenle hylauranik asidin alerjiye neden olma veya herhangi bir dokuya zarar verme olasılığı çok düşüktür.

Dudak Dolguları Acıtır mı?


Dolgu uygulamaları genellikle ağrısızdır ancak enjeksiyonlar bazı hastaları korkutabilir. İğneden korkan hastalara anestezik kremler ile uygulama yapılabilmekte, enjeksiyonlardan kaynaklanan rahatsızlık ortadan kalkmakta ve rahat bir uygulama sağlanabilmektedir.

 

Dudak Dolguları Sahte Görünüyor mu?


Botoks ve dolgu işlemleri hızlı uygulamalar olabilir ancak bunları doğru bir şekilde yapmak uzmanlık gerektirir. Enjeksiyonun doğru uygulanması ve hasta için doğru doza karar verilmesi çok önemlidir. Uzman ve deneyimli bir doktor tarafından yapıldığında dudak dolgusu tamamen doğal görünebilir. Bugünlerde birçok insan düzenli olarak fark edilmeden dudak dolgusu yaptırıyor.

 

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.