Meme Dikleştirme


Meme dikleştirme, estetik olarak yapısı bozulan göğüslerin eski formuna dönüştürülmesi operasyonudur. Memenin sarkması ya da göğüste deformasyonlar, yapı bozuklukları kadınların şikayetçi olduğu sorunlardan başında gelir. Göğüs yapısında kas yerine yağ ve süt bezleri bulunduğu için zamanla yerçekiminin etkisi, sık kilo alıp verme, doğum, emzirme, yaşlanma, yanlış sütyen kullanımı ile göğüsün görünümü bozularak sarkmalar başlar. İçi boşalan ve derisi bollaşan göğüsler, estetik açıdan kadınları rahatsız eder. Bu sorunları ortadan kaldırmak için estetik cerrahi alanındaki tedaviye meme dikleştirme ameliyatı denmektedir.

 

Meme Dikleştirme ve Toparlama Ameliyatı


Meme dikleştirme estetiği için estetik cerrahlara başvuran hastalar ayakta muayene edilerek meme başı yeri ve meme bezi miktarı ile ilgili ölçüm yapılır. Hastanın meme dikleştirme ameliyatı işleminden tam olarak ne beklediği analiz edilir. Ölçümler sonucunda hafif bir sarkma olduğu ve meme bezi miktarının yeterli olduğu kanısına varılır ise meme bezinin alt bölümüne koyulacak meme protezi ile dik ve dolgun bir görünüm elde edilebilir. Ancak sarkma fazla ve meme bezi miktarı yeterli seviyede ise göğüs küçültme metotlarına benzer teknikler kullanılarak bu sarkma toparlanabilir. Son seçenek ise hem sarkmanın fazla olduğu hem de meme bezi miktarının yetersiz olduğu durumdur.

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası


Göğüs dikleştirme ameliyatı sonrasında doktorun tavsiyelerine uyarak ilk yapılması gereken buz kompres tedavisi uygulamaktır. Ardından sporcu sütyeni giyerek göğüsler desteklenir. Ekstra pansumana gerek yoktur. Ameliyattan 1-2 gün sonra drenler çıkartılır. Direnlerin çıkartılmasının ardından banyo yapılabilir. Ameliyat dikişleri 15 gün sonra alınır. Ameliyatın ardından 4 hafta sporcu sütyeni giyilmelidir. Bu sütyen ağrı algısını azaltır ve hastanın kendisini güvende hissetmesini sağlar. İlk dönemlerde ödemli olan göğüsler zamanla iner ve yaklaşık 10 hafta içinde göğüsler şekillenir. Ameliyat sonrasında dikkat edilmesi gereken temel nokta ameliyatı gerçekleştiren doktorun tavsiyelerine birebir uyulması gerektiğidir.

Meme Askılama Ameliyatı


Meme askılama ameliyatlarının tümü genel anestezi ile yapılır. Genel olarak 2-4 saat sürer. Hafif sarkması olan hastalara meme altı silikon protez koyulur. Meme sarkması fazla olan hastalara ise meme küçültme ameliyatlarının benzeri uygulanır. Farklı olarak meme bezi küçültme işlemi uygulanmaz. Meme bezi miktarı çok yetersiz olan hastalarda meme altı silikon protez yerleştirildikten sonra meme küçültme ameliyatlarındaki gibi derideki bolluk toplanır. Meme bezi çıkartma işlemi ise uygulanmaz. Meme askılama ameliyatı bu işlemlerden oluşur. Göğüsler sarkık ve aynı zamanda yeterli hacme sahip değiller ise genelde dikleştirme ile meme büyütme operasyonu kombine uygulanır.

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.