Burun Estetiği


Son yıllarda en çok uygulanan ve rağbet gören estetik müdahale yöntemlerinin başında burun estetiği gelmektedir. Yüz hatlarıyla orantılı ve düzgün bir buruna sahip olmak dış görünüm açısından büyük önem taşıdığı için burun estetiğine başvuranların sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.

Burun Estetiği Nedir?


Rinoplasti olarak da adlandırılan burun estetiğinde burundaki şekil bozuklukları veya burunun ölçüleri kalıcı bir şekilde düzeltiliyor. Yani burun estetiği ameliyatlarında burunun büyütülmesi veya küçültülmesi, düzleştirilmesi gibi operasyonlar gerçekleştiriliyor. Kısacası, burnun yüzle estetik olarak orantılı bir duruma getirilmesi için gerçekleştirilen müdahaledir. Bazı kişilerde sadece burnun şeklinin değiştirilmesi işlemi yapılmakla kalmıyor aynı zamanda nazal septumun (burun septumu) da düzeltilmesi gerçekleştiriliyor. Burun boşluğunu ikiye ayıran kıkırdak ve kemikten ibaret bir yapı olan septumun da düzeltilmesini içeren burun estetiği ameliyatı türüne septorinoplasti denir.

Burun Estetiği Ameliyatı Kimlere Yapılır?


Burun estetiği ameliyatı ile ilgili bilinmesi gereken ilk şey ameliyat olma yaşının 18 olmasıdır. Bunun nedeni ise bu yaşlara kadarki kişilerde gelişim süreci hızlı bir şekilde gerçekleşir. Ameliyat olunduğu takdirde daha sonra düzeltme ameliyatına ihtiyaç duyulabilir. Sağlık açısından bir tehdit olmadığı sürece üst yaş sınırı yoktur ve herkes estetik burun ameliyatı olabilir.

Hamile kadınların burun estetiği ameliyatı olması tavsiye edilmiyor. Hamile kadınlar sadece zorunlu oldukları durumlarda bu ameliyatı yaptırmalıdırlar. Emzirme dönemindeki kadınların da destekleyici gıdalara başladıktan sonra ameliyat olmaları tavsiye edilir. Eğer sağlık açısından bir zorunluluk varsa anestezi saatleri için süt biriktirilmesi gerekir. Anesteziden 8 saat sonra emzirebilirler.

Doktoru Nasıl Seçmek Gerekir?


Estetik burun ameliyatı çok hassas bir cerrahi müdahale türü olduğu için doktorunuzu seçerken maksimum düzeyde özen göstermeniz gerekir. İnternet üzerinden birçok cerrahi uzman hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Bu yöntem size büyük kolaylık sağlar. Fakat sanal ortamdaki bilgi kirliliğini göz önünde bulundurursak kararınızı vermeden önce doktorla yüz yüze görüşmek en doğrusu olacaktır. Çevrenizde burun estetiği ameliyatı olmuş kişiler varsa onların referansıyla bir doktora başvurmak olumsuzluk riskini minimuma indirir.

Burun Estetiği Ameliyatı Gerçekleştiriliyor?


Burun estetiği sırasında buruna kesi yapılarak kıkırdak ve kemiğe ulaşılır, düzeltilmesi veya şeklinin değiştirilmesi gereken bölgelere müdahale yapılır. Burun sırtındaki çıkıntıların ortadan kaldırılması törpü kullanılarak yapılır. Daha sonra burun kemikleri birbirine yaklaştırılır. Burun ucunun küçülmesi içinse kıkırdak alınır. Böylece, burun daha orantılı bir şekle sahip olur. Bunun yanı sıra geniş burun delikleri için daraltma ameliyatı da yapılabilir ve fazla deri alınır. Burun dudak arasındaki açı, burun inceltme gibi birçok estetik müdahale yapılarak burundaki şekil bozuklukları ortadan kaldırılır.

Rinoplasti Hangi Teknikler Uygulanır?


Burun estetiği ameliyatı sırasında iki teknik uygulanır. Açık ve kapalı rinoplasti. Açık rinoplasti tekniğinde burun delikleri arasındaki bölgelerden bir kesi yapılarak deri kaldırılır. Tip plasti ameliyatları genelde burun düşüklüklüğü, burun ucu kıkırdağının büyüklüğü gibi sorunların ortadan kaldırılmasını sağlar. Bu yöntemin en büyük dezavantajı burunla dudağın birleştiği yerde kırmızı bir iz bırakmasıdır. Ancak bu iz çok uzun süre kalmaz zamanla görünmez hale gelir.

Kapalı rinoplasti yönteminde ise içerden yapılan kesilerle ameliyat gerçekleştirilir. Bu tarz ameliyatlar burunda ciddi hasar olmadığı durumlarda, burun sırtındaki hafif kıkırdak çıkıntıları ve küçük şekilsel bozuklukları törpüleme, traşlama yöntemiyle giderir.

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.

Burun Sırtı Doğal Anatomisini Koruyan Rinoplasti (Let-down ve Push-down)


Son yıllarda dünyada ve ülkemizde popüler olan let-down tekniği, burun sırtına yapılan müdahale ile ilgili bir terimdir. Uygun hastalarda, burun sırtı doğal anatomisi hiç bozulmadan veya törpülenmeden asansör şeklinde aşağı indirilerek burun kemeri tedavi edilmektedir. Bu sayede tamamen doğallık korunarak burun estetiği yapılmış olur. Hastanın durumuna göre burun kemiğinin yan duvarlarından bir miktar kemik çıkarılarak uygulanan tekniğe let-down, kemik çıkarılmadan uygulanan tekniğe push-down denmektedir.

Cerrahi İşlem Ne Kadar Sürüyor?


Burun estetiği ameliyatı genelde 1,5-2 saat devam eden müdahale gerektirir. Fakat vücudun başka kısımlarından doku alınmasını gerektiren durumlarda bu süre uzayabilir. Ayrıca ameliyattan sonra kolay çiğnenebilen gıdalara üstünlük vermeniz, başınız 30 derecelik açıda olacak şekilde uyumanız, tamponlar çıkarılana kadar ağzınızdan nefes alıp vermeniz, burnunuzu çarpmalardan korumanız, spor ve egzersizden bir süre uzak kalmanız gerekir.

Ne Kadar Sürede İyileşir?


Burun yapısını oluşturan kemik ve kıkırdaklar bir bütün olarak bu yapıyı oluştursalar da birbirinden bağımsızdırlar. Bu yüzden de burun estetiği ameliyatı sonrasında iyileşme süreçleri ve şekilleri farklılık gösterebiliyor. Bu da burun estetiği ameliyatını en çok düzeltme (revizyon) ameliyatı gerçekleştirilen estetik ameliyat yapmaktadır.Yine de genellikle 2 haftalık bir sürenin ardından yüzde oluşan morluk ve şişlikler geçer.

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.

Koruyucu Burun Estetiği  (Koruyucu Burun Ameliyatı)


Koruyucu burun ameliyatı, burun kemerine ve doğal burun anatomisine mümkün olan en az zararı veren estetik cerrahi yöntemidir. Klasik yöntemden farkı, burnun kemik veya kıkırdaklarına zarar vermemesi, burun köprüsü altındaki dokulara yapılan estetik müdahalelerle burnun şekillendirmesidir. Koruyucu rinoplasti ameliyatı sonrası morarma ve şişlik gibi daha az yan etki ile doğal sonuçlar elde edilebilmektedir.

Koruyucu Rinoplasti Nedir?


Teknoloji ve tıptaki gelişmeler estetik cerrahi işlemlerine de birçok yeniliği beraberinde getirmektedir. Estetik ameliyatlarda yeni yöntem ve yaklaşımlar sayesinde daha doğal ve tatmin edici sonuçlar almak mümkündür. Koruyucu burun estetiği de bu kapsama giren bir ameliyattır. Koruyucu rinoplasti, burun kemeri ve kıkırdak dokusuna en az zararı verir. Dolayısıyla burun estetiği sonrası oluşabilecek kaba görünüm koruyucu burun estetiğinde yoktur. Yüz ile rantılı ve resimlerde bile doğal görünen bir burun elde edilebilir.

Koruyucu Burun Estetiğini Kimler Yaptırabilir?

Koruyucu Burun Estetiği İçin Hangi Burun Tipleri Uygundur?


Koruyucu burun estetiği anatomik olarak uygun olan herkese yapılabilir. Burun şekli, kalınlığı, aşağı eğikliği, eğriliği gibi sorunları olan hastalar için uygun bir işlemdir. Özellikle ameliyatları sonrasında doğal bir görünüm arayanlar ve klasik burun estetiği yöntemlerinin ardından uzun süren iyileşme sürecinden kaçınmak isteyenler koruyucu burun estetiğini tercih edebilirler.

Koruyucu Rinoplastinin Diğer Rinoplasti Yöntemlerinden Farkı Nedir?


Teknoloji ve tıptaki gelişmeler estetik cerrahi işlemlerine de birçok yeniliği beraberinde getirmektedir. Estetik ameliyatlarda yeni yöntem ve yaklaşımlar sayesinde daha doğal ve tatmin edici sonuçlar almak mümkündür. Koruyucu burun estetiği de bu kapsama giren bir ameliyattır. Koruyucu rinoplasti, burun kemeri ve kıkırdak dokusuna en az zararı verir. Dolayısıyla burun estetiği sonrası oluşabilecek kaba görünüm koruyucu burun estetiğinde yoktur. Yüz ile rantılı ve resimlerde bile doğal görünen bir burun elde edilebilir.

Koruyucu Rinoplasti Nasıl Yapılır?


Koruyucu rinoplasti açık veya kapalı teknik kullanılarak olarak yapılabilir. Op.Dr.İhsan Türkmen kapalı tekniği tercih etmektedir. Gerekirse burnun ucuna veya yanlarına estetik müdahaleler yapılarak her yönden uyumlu bir burun şekli oluşturulabilir. Koruyucu rinoplasti genel anestezi altında yapılır, bu nedenle hastalar işlem sırasında herhangi bir ağrı veya rahatsızlık hissetmezler. Ameliyat ortalama 2-2,5 saatte tamamlanır.

Koruyucu Burun Estetiği Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?


Koruyucu burun estetiği sonrası iyileşme süreci diğer burun estetiği ameliyatlarına göre daha kısadır. Koruyucu rinoplasti sonrası herhangi bir cerrahi müdahale gibi, hastalarda kanama, şişme veya morarma olabilir. Ancak koruyucu rinoplasti daha az şikayet ve daha kısa iyileşme süreci sağlar. Ameliyattan kaynaklanan morluk ve şişlikler 1-2 hafta sonra azalır ve hasta günlük hayatına kendi başına devam edebilir. İyileşme süreci kişiye göre değişiklik gösterebilir. Bu süreçte ağır egzersizlerden kaçınmak ve burnu olası darbelerden korumak önemlidir. Ameliyattan sonra buruna ideal şeklini vermek ve burnun şeklinin oturması için doktorunuzun önerdiği şekilde burnunuza masaj yapmanız önerilebilir.

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.