Nörotoksin


Nörotoksin ilerleyen yaş ile birlikte mimiklerin oluşturduğu çizgilerin derinleşmesine bağlı yüz bölgesinde oluşan kırışıklıkların giderilmesi için (clostridium botulinum) adlı bakteriden elde edilen toksin uygulamasıdır. Bir çok kullanım alanı mevcuttur. Deri altına enjeksiyon yoluyla verilen, Botulinum toksini sinir uçlarına iletimi sağlayan asetilkolin maddesinin salınımını engelleyip, sinir iletimini durdurarak etkisini gösterir. Yaşlanmayı geciktirir ve daha genç bir görünüm sağlar.

Kırışıklıklarını gidermek isteyen hastaların önce rahatsız olduğu bölgeler değerlendirilir. Kas yapısına göre enjekte ettiğimiz nörotoksin, sinirlerin bloke olmasını sağlar ve kasılmaları ortadan kaldırır. Enjekte edildiği bölgede gerginleşme oluşturarak ciltte daha genç ve dinamik bir görüntü sağlar. Bazen kırışıklıklar ve çizgiler o kadar derindir ki bu çizgilerin yok olması için sadece nörotoksin yetmez, yardımcı bir tedavi şekli daha uygulanması gerekir. Bu uygulamaların başında peeling, lazer uygulamaları ve dolgu maddeleri enjeksiyonları gelir. Hastanın cildine uygun olarak yapılacak tüm bu işlemlerde lokal anestezi kremleri kullanılır. Böylelikle hasta herhangi bir acı ya da rahatsızlık duymaz.

Bu uygulamayı yaptırmak isteyen kişilerin yaş aralığı genellikle 18 ile 65 yaş arasındadır. Hamilelik ve emzirme döneminde yapılmaz.

Nörotoksin Uygulaması


İşlem yapılmadan önce cilt temizlenir, nörotoksin serum fizyolojik ile sulandırılır, küçük iğnelerle cilt altına ihtiyaca göre belirlenen dozlarda enjeksiyon yapılarak işlem tamamlanır. Kullanılan madde uygulanan bölgeden başka alana dağılmaz ve 15 dakika gibi bir sürede tamamlanır. Etkisi iki haftada kendini göstererek yüz gençleştirme işlemi tamamlanmış olur.

Nörotoksin Uygulama Alanları


 • Kaş çatmaya bağlı olarak görülen alın ve kaş arası çizgilerde
 • Kaz ayağı denilen göz çevresindeki kırışıklıklara
 • Kaşları kaldırmada.
 • Düşük ağız kenarı
 • Ağız kenarı çizgileri
 • Burun üstü çizgiler
 • Burun ucunu kaldırma
 • Boyun kırışıklıkları ve boyun çizgileri
 • Terleme tedavilerinde
 • Migren ağrı tedavisinde
 • Diş sıkma gibi nedenlerle çiğneme kasının aşırı gelişmesi gibi durumlarda da yaygın olarak uygulanır.

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.

Nörotoksin Etki Süresi


Uygulama sonrası hemen ayağa kalkarak günlük yaşamına geri dönen hastamızda Nörotoksin 48 – 72 saat sonra etki eder ve 1- 2 hafta içinde etkisi tam olarak ortaya çıkar. Ortalama olarak 4 veya 6 ay olarak etkisi devam eder. Uygulamayı belirli aralıklarla devam ettirmeniz halinde bu süre daha da fazla uzar.

Nörotoksin İşleminin Yan Etkisi veya Zararı Var mıdır?


İşlem sonrasında yüzde hafif geçici kızarıklıklar olabilir. Bir kere yaptırdıktan sonra devamlı yaptırılması gerektiğine ilişkin bir mecburiyet olduğuna yönelik düşünceler tamamen asılsızdır. İşlem sonrasında kırışıklıkların artması gibi bir durum da söz konusu değildir. Nörotoksinin belirli aralıklarla yaptırılmasıyla yaşlanmanın önüne büyük ölçüde geçildiği de bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Whatsapp Üzerinden İletişime Geçmek için Tıklayınız.